سانتریفیوژفن

اگزاست فن چیست-انواع آن در سیستم تهویه

شاید تا به امروز با واژه اگزاست یا اگزاست فن در صنعت ساختمان اشنا شده باشید ، ما در این مطلب قصد داریم تا به معرفی کامل اگزاست بپردازیم.

ابتدا می بایست تا شما را با معنی لغوی این واژه آشنا کنیم. واژه اگزاست در زبان انگلیسی به معنای خروج می باشد. که در صنعت ساختمان برای خروج دود و آلاینده های سمی از واژه اگزاست استفاده می کنند.

حال پس از آشنایی با معنی لغوی این واژه به توضیح بیشتر آن می پردازیم؛

در این مقاله قصد داریم به معرفی فن سانتریفیوژ و فن تهویه بپردازیم.

فنسانتریفیوژ

قبل از شروع بحث لازم به ذکر است اگزاست فن ، فنی است که برخلاف فن‌ها یا پروانه های دمنده ، هوا را می‌کشد و از محیط خارج می‌کند.

هواکش آشپزخانه ساده ترین نوع اگزاست فن می باشد.

در مورد اگزاست فن‌های صنعتی باید گفت که قدرت مکش بالایی در حدود ۱۴۰۰ سی اف ام می بایست داشته باشند که لازمه آن این است که فن‌های پرقدرتی درون آن به کار رفته باشد.

اگزاست فن‌ها معمولاً در دو حالت گردش هوا و یا خروج هوا استفاده می‌شوند ؛ در حالت گردش هوا ،‌ هوا پس از فیلتر شدن دوباره به محیط اولیه بازمی‌گردد و در حالت خروج هوا ، باید توجه نمود که میزان هوای خارج شده از فن از محیط باید توسط سایر دستگاه های تهویه مطبوع همانند هواساز یا غیره تامین گردد.

فن سانتریفیوژ

 فن پروانه سفید


این اگزاست فن‌ها غالبا قدرت هوادهی بین ۱۰۰۰ تا ۶۰۰۰ cfm را دارند و عموما برای خروج هوای بسیار نامطبوع از محیط به کار گرفته می شوند.

نیرو محرکه فن ، نیروی برق است که به وسیله آن برق از میان سیستم آن عبور می‌کند و موتور را به چرخش درمی‌آورد و در نتیجه، پره‌های فن نیز به حرکت درمی آیند.

عملکرد فن سانتریفیوژ بر ۲ اساس استوار است :

 • نیروی گریز از مرکز
 • انحراف جریان ‌های هوا به وسیله پره‌های فن از حالت شعاعی به سمت خروجی فن ، به طوری که زاویه بین ورود و خروج مولکول‌های هوا ۹۰ درجه است.

حال با اجزای تشکیل دهنده اگزاست فن های سانتریفیوژ آشنا می شویم

قطعه های مختلف فن به صورت جدا • حلزونی : بخشی که پروانه در داخل آن قرار می‌گیرد.
 • پروانه : قسمت اصلی ساختار هواکش است و هوا را به جریان می‌اندازد.
 • الکتروموتور:  در واقع نیروی محرکه پروانه های به کار رغته در فن می باشد که با نیروی برق کار می کند.
 • صفحه برشی : صفحه‌ای است که در قسمت دهانه خروجی هواکش قرار گرفته و اجازه بازگشت هوای تخلیه ‌شده به داخل حلزونی را نمی‌دهد.
 • سیستم انتقال نیرو در فن : سیستم انتقال نیرو در اگزاست فن های سانتریفیوژ  به دوصورت اتصال مستقیم و اتصال فولی تسمه می باشد.
 • شاسی کشی و لرزه گیرها : شاسی اگزاست فن با توجه به وزن اگزاست فن می بایست طراحی شود و با توجه به افزایش وزن اگزاست فن تقویت گردد تا مانع تولید صدا بیش از حد و بالا رفتن راندمان کاری اگزاست فن شود. در برخی موارد برای رفع صدا از باکس سایلنت که با ورق گالوانیزه طراحی و با پوشش رنگ الکترواستاتیک ضد خوردگی و زنگ زدگی و همچنین  با عایق های صدایی و دمایی درونی  تجهیز شده اند و صدای فن ها را تا ۸۴% کاهش می دهد ، استفاده می شود.

فن تهویه

اگزاست فن -سانتریفیوٰژ فن از نمای کلیاگزاست فن های تهویه همانطور که از معنی آن ها مشخص است  فن هایی هستند جهت خروج هوا از یک محیط به محیط بیرون.

اگزاست فن ها تهویه معمولا به شکلی تهیه می شوند تا بتوانند هوای آلوده را که گاها از برخی از ماشین های صنعتی تولید می شوند را از محیط مورد نظر تخلیه کنند.

دسته بندی کلی اگزاست فن های تهویه

اکسیال یا محوری

این مدل فن های اکسیال یا محوری دارای یک فن محوری از نوع مکنده یا دمنده می باشند که اغلب هوای زیادی را با پرتاب کم و فشار کم تخلیه می کنند و صدای کمی تولیدی می کنند.

سقفی

این مدا فن های سقفی در داخل نصب می شود و با مکش هوای  محیط همانند هود آشپزخانه هوا را از محیط مورد نظر توسط داکت خارج می کنند. این فن ها اغلب هوای آلوده را به صورت موضعی از محیط خارج می کنند ولی از مصرف پایین انژی برخوردارند.

یوتیلیتی

: به فن هایی می گویند که به صورت مرکزی در پشت بام خانه نصب می شوند و هوای آلوده را از محیط مکش می کند و این هوای خارج شده به وسیله داکت های مناسب به سمت خارج هدایت می شوند.

چه عواملی را باید برای انتخاب اگزاست فن درنظر داشت

پنج عاملی که باید در انتخاب در نظر داشت عبارت اند از :

 • فشار استاتیکی فن
 • نوع فن
 • ظرفیت دِبی حجمی هوای مورد نیاز جهت جابجایی
 • جنس و ابعاد پره های فن
 • تک فاز یا سه فاز بودن الکتروموتور

در طراحی سیستم جابجایی هوا در اگزاست فن ها باید عوامل زیر را نیزدر نظر داشت

 • فن مورد استفاده می بایست با کاربرد آن تطایق داشته باشد
 • رطوبت محل نصب
 • سیستم کانال کشی
 • عدم افنجار و جرقه در سیستم الکتروموتور فن

در انتها شما میتوانید سوالات خود را با ما درباره سیستم ، نوع و متریال کانال کشی اگزاست مطرح ،‌ و از مهندسین ما مشاوره رایگان دریافت کنید

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

فهرست