تهویه پارکینگ در ساختمان (parking-ventilation)

در این مطلب قصد داریم درباره تهویه پارکینگ اطلاعات مفید ومختصری را به شما عزیزان ارا‌‌‌ئه دهیم.

در ابتدا باید گفت به دلیل وجود گازهای مونواکسید کربن و اکسید نیتروژن در محیط پارکینگ (که بسیار خطرناک هستند) ، دود و گازهای ناشی از احتراق باعث گردیده پارکینگ ها یکی از الوده ترین بخش های ساختمان ها به شمار بروند و در صورتی که به خوبی تهویه هوا صورت نپذیرد، می توانند برای سلامت افراد و ساختمان مضر باشند.

در ادامه به معرفی انواع سیستم تهویه پارکینگ و کاربرد آن ها خواهیم پرداخت.

سیستم های تهویه پارکینگ

به طور کلی سیستم های تهویه پارکینگ به سه دسته تقسیم می شوند

  1. سیستم تهویه ساده
  2. سیستم تهویه با استفاده از کانال کشی
  3. سیستم تهویه جت فن

سیستم تهویه ساده

تهویه ساده بدون کانال


این سیستم ساده بیشتر برای پارکینگ های کوچک با روزنه های ورود هوا مناسب است.

مشکل این سیستم در رساندن هوا به تمامی بخش های پارکینگ است و به همین دلیل فقط در پارکینگ های کوچک قابل استفاده است.

در این مدل سیستم تهویه پارکینگ از یک فن آکسیال برای انتقال هوا استفاده می شود.

سیستم تهویه با استفاده از کانال کشی

تهویه پارکینگ با کانال


با توجه به عدم امکان تخلیه هوا در پارکینگ هایی که روزنه ندارند آن هم به صورت طبیعی می بایست تامین هوای تازه و تخلیه اگزاست با ایجاد جریان ما بین این دو نقطه بصورت مکانیکی انجام شود.

در ایران روش مورد استفاده جهت برقرای این جریان و خروج اگزاست استفاده از کانال کشی می باشد.

بر اساس ضوابط ملاک سازمان آتش‌نشانی شهر تهران، سیستم تهویه با استفاده از کانال کشی، برای تخلیه و کنترل دود پارکینگ باید توانایی ایجاد شش مرتبه تعویض هوا در هر ساعت در کلیه طبقات را در شرایط معمولی داشته باشد.

تهویه پارکینگ‌های بسته در شرایط نرمال به منظور حفظ کیفیت هوا و حذف آلاینده‌های ناشی از کارکرد خودروها به این گونه انجام می‌شود که سیستم تهویه ، هوای تولید شده توسط فن را از طریق کانال های تعبیه شده در سقف به داخل پارکینگ وارد می کند و یا اینکه با استفاده از سانتریفیوژ هوای داخل پارکینگ را به بیرون انتقال می دهد.

این مدل سیستم تهویه پارکینگ برای پارکینگ های متوسط و ترجیحا دارای روزنه هوا استفاده می شود ولی میتوان در پارکینگ های بزرگ نیز از آن بهره برد.

سیستم تهویه جت فن

جت فن

در این سیستم کانال کشی حذف شده و به جای آن از جت فن استفاده می شود.

جت فن می تواند هوای تمیز وارد شده را به شکل پر فشار به تمامی بخش های پارکینگ برساند و هوای آلوده را به همین شکل جمع کرده و از خروجی مشخص شده خارج کند.

جت فن ها در مدل های مختلفی در بازار موجود هستند و می توانید بر اساس اندازه و نوع پارکینگ بهترین مدل جت فن را تهیه نمایید.

عملکرد سیستم تهویه پارکینگ در زمان احتراق

پارکینگ هنگام آتش سوزی


سیستم تخلیه و تهویه پارکینگ در زمان احتراق را می توان به دو صورت کلی در نظر گرفت.

  1. پاکسازی دود (smoke clearance)
  2. کنترل دود (smoke contorol)

پاکسازی دود ( smoke clearance)

این سیستم در زمان آتش سوزی و تشخیص شعله و دود درمحیط پارکینگ توسط حس گرها، کل سیستم خاموش شده و از ترکیب شدن دود جمع شده دراثر احتراق با هوای سایر لایه ها، جلوگیری به عمل می آورد.

در این سیستم دمپرهایی که در نقاط مختلف پارکینگ با توجه به ضوابط آتشنشانی تعبیه شده اند، بستگی به شرایط سازه، باز یا بسته خواهند شد و امکان راه انداری و استفاده دستی از جت فن را برای آتشنشانان مهیا می کند تا اتشنشانان بتوانند در صورت نیاز از آن استفاده بنمایند.

پس از اطفا‌‌‌ء کامل حریق توسط آتشنشانان، سیستم تهویه پارکینگ شروع به تخلیه دود و پاکسازی هوا برای استفاده در اسرع وقت می کند.

کنترل دود (smoke contorol)

در این سیستم پس از تشخیص آتش سوزی توسط حس گره ها، سیستم به مدت ۳تا ۵ دقیقه خاموش می شود تا دود ناشی از آتش سوزی در سقف جمع شده، و مانع خروج افراد داخل پارکینگ نشود.

پس از آن دستگاه شروع به فعالیت با حداکثر توان می کند و با توجه به اینکه سیستم طراحی شده ازقبل پارکینگ را به زون های مشخصی تقسیم بنده کرده، لذا در هنگام آتش سوزی با استفاده از دریچه های هوا، دودناشی از اتش سوزی را در یک زون مترکز می کنند که البته در زمان حضور اتشنشان ها می تواند زون مورد نظر را بسته به شرایط، به صورت دستی تغییر دهند.

مزایای استفاده از تهویه پارکینگ

عکس جت فن


  1. سیستم تهویه پارکینگ می تواند به خوبی سلامت ساکنین ساختمان را تضمین کند و از ورود هوای آلوده و مضر به ریه های افراد جلو گیری کند و بدین ترتیب تنفس در این مکان بدون مشکل مقدور خواهد بود.
  2. تجمع دودهای خارج شده از اتومبیل ها می توانند باعث بروز آتش سوزی در پارکینگ بشوند، از همین رو جمع آوری و خروج این دودها از ساختمان از طریق سیستم تهویه پارکینگ از بروز حادثه جلوگیری به عمل می آورد.
  3. در هنگام آتش سوزی سیستم تهویه پارکینگ می تواند به خوبی با ایجاد هوای فشار مثبت در محیط، از پیشرفت دود جلوگیری کند.
  4. سیستم تهویه پارکینگ می تواند یک مسیر برای خروح افراد در محل آتش سوزی ایجاد کند.

شما عزیزان می توانید سولات خود را راجع به تهویه پارکینگ از مهندسین ما به صورت رایگان بهره مند شوید ، کافی به اینجا کلیک کنید

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

فهرست